Yerli otomobil Togg’a Almanya pistinde tam puan

Bu yılın son çeyreğinde Almanya’dan başlayarak Avrupa’da satışa çıkacak Togg, satıştan önce dünyaca ünlü Almanya Nürburgring pistinde teste çıktı. Sosyal medya içerik üreticisi Etem Sayın ile yarış pilotu Emir Aşarı, Togg T10X ile İstanbul’dan başlayıp 5 bin kilometre yol yaparak tamamladıkları Almanya seyahatlerinde yarış dünyasının çok yakından tanıdığı Nürburgring pistinde Togg’u test etti.

İkilinin Togg ile yaşadıkları tecrübelerini sosyal medya hesaplarından paylaştığı görüntülerde, Togg sürücüsü Aşarı’nın pistteki zorlu virajlara ve yoğun yağışa rağmen birçok aracı geride bıraktığı görüldü. Söz konusu görüntüler büyük ilgi görürken, Togg T10X ile gerçekleşen bu deneyimin detayları da merak konusu oldu.

KURADA ANNESİNE ÇIKTI

Togg alabilmek için ailesinden birçok kişiyi kuraya soktuğunu ve annesine çıkan araçla Almanya’ya gittiklerini söyleyen Etem Sayın, ‘Almanya seyahatine arkadaşım Aşarı’nın önerisiyle başladık. Bu araca “Türkiye’nin bir otomobili’ olarak bakıyoruz. Türkiye’nin ortaya çıkardığı ilk elektrikli otomobil olarak bakıp bunun gelişmesini istiyoruz” dedi. Sayın, İstanbul’dan başlayan yolculuklarının geri dönüşle birlikte 10 gün sürdüğünü ve toplam 5 bin km yaptıklarını açıkladı.

25 BİN TL TÜKETTİ

“Yolda şarj için 23 kez durduk, toplam 25 bin liralık tüketimimiz oldu” diye konuşan Etem Sayın, yolculuk esnasındaki şarj deneyimlerine değinerek, “Şarj için toplam 23 kez durduk ancak bu işlem 13 kez durarak da halledilebilirdi. Özellikle Yunanistan bizi zorladı. Yunanistan şarj olanakları açısından Türkiye’nin çok gerisinde” açıklamasında bulundu. 

BÜYÜK İLGİ TOPLADI

Togg’a yurtdışında büyük ilgi gösterildiğini belirten Sayın, karşılaştıkları yabancılar arasında özellikle İtalyan ve Almanların Togg’a çok ilgi gösterdiğini ve şaşırdıklarını söyledi. Sayın, şunları kaydetti: “Bir İngiliz gazeteci sordu, sonra haber oldu. Onun haricinde gurbetçiler epey ilgilendi. Yolda bizi görenler el salladı, selam verdi, korna çaldı. Türk TIR’larıyla çok karşılaştık, aynı şekilde korna çaldılar, selam verdiler. Selanik’ten geçtik. Ata’mızın doğduğu eve ziyarette bulunduk. Oradan görseller aldık. Orada Türkler vardı, tam bayram ziyareti dönemiydi. Onlar çok ilgi gösterdi. Şaşırdılar açıkçası. Yani genel olarak çok büyük bir ilgiyle karşılaştık.” ifadelerini kullandı.

YOL TUTUŞU ÇOK İYİ

Yarış pilotu Emir Aşarı da daha önceden 6-7 kez aynı seyahati fosil yakıtlı araçlarla yaptığını ancak aynı güzergahta iki kez yolda kaldığını belirterek, “Piste bir yarış parkuruna katılmak için değil halka açık günde aracımızı deneyimlemek için girdik” dedi. Togg’un mekaniğinin ve yol tutuşunun beklentisinin çok üzerinde olduğunun altını çizen Aşarı, “Araç da gerçekten çok iyi yol tutuyor. Gayet güvenli geçti” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir