Son dakika… Meteoroloji’den sağanak ve sıcak uyarısı! Bir kentte asfalt eridi, 16 derece daha…

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, öğle saatlerinde Kastamonu’nun doğusu, Sinop’un güneyi, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkii ile Erzurum’un kuzey ve batısı, Erzincan ve Bayburt’un doğusu ve Rize’nin iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının yurt genelinde mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

DENİZLİ

Denizli’de, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle kara yolundaki asfaltın bazı yerlerinde erimeler oldu. Ayakkabılar asfalta yapışırken, sürücüler ise asfaltın kuru yerlerinden gitmeyi tercih etti.

Kentte haziran ayının ilk haftasında hava sıcaklığı, gölgede 35 dereceye kadar çıktı. Açık havada hissedilen sıcaklık ise 40 dereceyi buldu. Denizli’nin Honaz ilçesi Aşağıdağdere Mahallesi kara yolunda sıcak hava nedeniyle asfaltta erimeler oluştu. Sürücüler, araçlarını zifte bulaştırmamak için yolun kuru bölümlerinden gitti. Asfaltta yürümekte güçlük yaşanırken, ayakkabılar eriyen asfalta yapıştı.

“ZORUNLU OLMADIKÇA EVDEN ÇIKMAYIN”

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün ülke genelinde yağış yok. Yarın öğleden sonra yerel olarak doğu hariç iç bölgelerde kısa süreli sağanaklar görülebilir. Bu yağışlar cuma öğleden sonra kuvvetlenecek cumartesi doğuya da genişleyecek. Bu süreçte Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz kıyısında yağış görünmüyor. Hava sıcaklıkları ortalamanın 7-9 derece üzerinde bu hafta devam edecek.

Yağış alan yerlerde 1-2 derece düşecek gene ortalamanın üzerinde. Marmara’nın güney ve doğusu, İç Anadolu, Ege,  Akdeniz ve Güney doğuda 35 derecenin üzerinde 11-16 arası zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın”

Prof. Dr. Şen, “Bugün İstanbul 32, İzmir 36, Antalya 42, Adana 41, Ankara 33, Konya 34, Samsun 30, Malatya 37, Gaziantep 39, Şanlıurfa 42 derece. Sağlığınıza dikkat edin. Bol açık renk giysiler, şapka, güneş gözlüğü takmadan ve zorunlu değilse dışarı çıkmayın. Bu yaz bu sıcaklar ile daha çok karşılaşacağız”

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık 33

İstanbul: Az bulutlu ve açık 31

İzmir: Az bulutlu ve açık 36

Adana: Az bulutlu ve açık zamanla kuzey kesimleri parçalı bulutlu 41

Antalya: Az bulutlu ve açık 41

Samsun: Parçalı ve az bulutlu 29

Trabzon: Parçalı ve az bulutlu 28

Erzurum: Az bulutlu ve açık zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinde kuzey ve batı kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 28

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 38

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir