Kremlin’den Trump’ın ‘Putin’ iddiasına yalanlama: Temasları olmadı

ABD’nin eski başkanı ve Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump, Mart 2023’te Rusya’da ‘casusluk’ iddiasıyla tutuklanan The Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gerşkoviç hakkında açıklamada bulundu. Putin, kendi sosyal medya platformu Truth Social’da yaptığı paylaşımda, Gerşkoviç’in serbest bırakılması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkisini kullanacağını söyledi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Evan Gerşkoviç’in serbest bırakılması için kasımdaki Başkanlık seçimlerinin hemen sonrasına işaret eden Trump, paylaşımında, “The Wall Street Journal’dan muhabir Evan Gerşkoviç, Rusya’da tutuluyor; seçimden hemen sonra serbest bırakılacak ama kesinlikle ben göreve geldikten sonra. Güvenli bir şekilde ve ailesiyle evinde olacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bunu başkası için değil, benim için yapacak ve hiçbir şey ödemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘DOĞAL OLARAK HİÇBİR TEMASLARI OLMADI’

Başkanlık seçimlerinde yeniden mevcut Başkan ve Demokratların başkan aday adayı Joe Biden’a karşı yarışması beklenen Trump, Putin’le herhangi bir iletişime geçtiği konusunda bir ifade kullanmadı ya da neye dayanarak Putin’in Gerşkoviç’i serbest bırakacağına inandığını söylemedi. Trump’ın bu sözlerine Kremlin’den de yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in ‘doğal olarak Donald Trump ile hiçbir temasının olmadığını’ belirtti.

Gerşkoviç, Rusya’da ‘casusluk’ iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklandığında, kendisi, gazetesi ve Biden yönetimi, kendisine yöneltilen suçlamayı reddetmişti. Bir yılı aşkın süredir başkent Moskova’daki bir hapishanede tutulan gazeteciye ilişkin şubat ayında bir açıklama yapan Putin, Almanya’da ‘cinayet’ suçlaması ile tutuklu bulunan bir Rusya vatandaşının serbest bırakılması karşılığında Gerşkoviç’in salıverileceğine işaret etmişti. Peskov da daha önce yaptığı açıklamalara benzer bir şekilde, tutuklu takasına ilişkin Washington yönetimi ile olan iletişimlerin ‘tamamen bir sessizlik ve gizlilik içinde’ yürütülmesi gerektiğini savundu.

Trump, daha önce yaptığı bir açıklamada da Beyaz Saray’a döndükten sonra 24 saat içinde Rusya-Ukrayna savaşını bitirebileceğini iddia etmiş, bunu nasıl yapacağını anlatmamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir