DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Demirtaş’a ziyaret: Tüm Türkiye halklarına ‘Demokrasi mücadelesinden zerre gerim adım atmasınlar’ mesajı veriyorlar

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ı ziyaret etti. Hatimoğulları, “Sevgili Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, bütün Türkiye halklarına ‘Dışarıdakiler de demokrasi mücadelesinden zerre geri adım atmasınlar, dayanışma içinde olsunlar’ mesajını veriyorlar” dedi. Bakırhan, siyasetteki “normalleşme” sürecine ilişkin “Kobani kumpas davasında verilen cezalar görülünce, 83 yaşındaki Hatice Yıldız sedye ile cezaevinde yatıyorken, paşaların bırakılması aslında bu yumuşama sürecine Kürtlerin, emekçilerin, devrimcilerin dahil olmadığını bir kez daha ortaya koydu” dedi.  

DEM Parti Eş Genel Başkanları Hatimoğulları ve Bakırhan, bugün Kobani Davası’nda 42 yıl hapis cezası verilen eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ı Edirne F Tipi Cezaevi’nde ziyaret etti. Bakırhan ve Hatimoğulları, ziyaretin ardından cezaevi önünde açıklama yaptı.

“Her ikisinin de morali yüksek”

Hatimoğulları, şunları söyledi:

“Her iki eş başkanımızın da moralinin çok yüksek olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. Bugün sevgili Selahattin Demirtaş’la yaptığımız görüşmede her zamankinden daha moralli, her zamankinden bu süreci en geniş şekilde göğüsleyen vakur duruşuyla bu davayı geniş bir biçimde analiz eden bir duruşla karşıladığını bütün Türkiye kamuoyunun bilmesini isteriz. Sevgili Selahattin Demirtaş dün olduğu gibi parti genel başkanlığımızı ve eş genel başkanlığımızı yürüttüğü dönemdeki gibi aynı moral ve motivasyonla durmaktadır. Bu karar sevgili Figen’e, sevgili Selahattin’e zerre geri adım attırmamış, mücadelelerini daha bilemiştir.

“Demokrasiden zerre geri adım atmasınlar”

Sevgili Selahattin Eş Başkanımız ve sevgili Figen Yüksekdağ şu mesajı bütün Türkiye halklarına veriyorlar: ‘Bizler içeride çok moralliyiz, herkese selam ve sevgilerimizi iletiyoruz. Dışarıdakiler de demokrasi mücadelesinden zerre geri adım atmasınlar, dayanışma içinde olsunlar’ mesajını yüksek bir biçimde verdiler. Sevgili Selahattin Demirtaş, bugün bütün selam sevgilerini siz basın emekçilerine ve Türkiye’deki bütün halklara ilettiğini bir kez daha altını çizmek isterim.”

Bakırhan: “Yumuşama sürecinde kürtlerin dahil olmadığını ortaya koydu”

Tuncer Bakırhan ise “IŞİD’e verilen mücadelede Kürtler, Türkler, Türkiye halkları ortak bir zafer elde ettiler. Maalesef bu zafer Türkiye’de kutlanması gerekirken bir yargılanma aracı haline getirildi. Selahattin başkan başta partimiz, halklarımız olmak üzere Türkiye’deki diğer siyasi parti ve kurumlara da teşekkürlerini iletti” dedi.

“Gerçek bir normalleşmede hukukun eşit işlemesi gerekiyor, bize yansıyan bir süreç yok”

Hatimoğulları ve Bakırhan, açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakırhan, yeni anayasa tartışmaları ve normalleşme süreçlerine ilişkin soruya şu cevabı verdi:

“Hükümet bir seçim kaybetti. Bu seçim sonuçlarında ortaya çıkan durumu telafi etmek için bir normalleşme, yumuşama söyleminde bulundu. Biz de anlamaya, izlemeye çalıştık. Kobani kumpas davasında verilen cezalar görülünce 83 yaşındaki Hatice Yıldız sedye ile cezaevinde yatıyorken, paşaların bırakılması aslında bu yumuşama sürecine Kürtlerin, emekçilerin, devrimcilerin dahil olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Gerçek bir normalleşmeden yanayız. Gerçek bir normalleşmede hukukun eşit işlemesi gerekiyor. Şu anda bize yansıyan bir normalleşme sürecinin de olmadığını belirtmek istiyorum.”

Kobani davasında yüzlerce yıl ceza yağdı: Demirtaş’a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza!

6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında 83. duruşmada karar açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı 130 sayfalık karar metninin özetini sanıkların ve avukatların yokluğunda okudu.

10 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin yargılanan sanıklara ağır cezalar veren mahkeme, 47 ayrı suçtan yargılanan yargılanan Selahattin Demirtaş’a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ’a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme, yargılanan 24 sanığa toplamda 407 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Davada 5 tahliye, 12 beraat, 13 tutukluluğa devam kararı verilirken, firari 72 sanık hakkındaki dosya da ayrıldı. 

Karar duruşmasına katılmayan Demirtaş, son savunmasında “Vereceğiniz kararı yüzüme okumanıza fırsat vermeyeceğim. Kendinize okuyacaksınız” demişti.

TIKLAYIN – Kobani davasında karar: Demirtaş’a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza! 

TIKLAYIN – Kobani Davası kararları: Kime ne kadar ceza verildi?

TIKLAYIN – Kobani kararına Külliye’den ilk yorum Mehmet Uçum’dan: Milli yargımızla ne kadar gurur duysak az

TIKLAYIN – Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel, 7,5 yıl sonra tahliye edildi: Bizim tahliyeye değil, özgürlüğe ve barışa ihtiyacımız var!

TIKLAYIN – Özgür Özel’den Kobani kararlarına ilişkin ilk açıklama: Kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok!

TIKLAYIN – Kobani davasında beraat eden Ayhan Bilgen’den ilk açıklama: Tahliye ya da beraat alanları hedef haline getirmek nasıl bir psikoloji!

TIKLAYIN – Hatimoğulları’ndan “yumuşama” açıklaması: Böyle normalleşme olamaz

TIKLAYIN – Kobani kararına iktidar kanadından ilk yorum: “Hayırlı olsun”

TIKLAYIN –

TIKLAYIN – Barolardan Kobani kararına tepki: Türkiye’de yargı bizatihi siyasi hesaplaşmanın tarafı haline gelmiştir

TIKLAYIN – Kobani davasının eski avukatı Bozan, kararı değerlendirdi: Karar sarayın; tercihini, IŞİD çetelerinden, İŞID barbarlığından yana yaptı

TIKLAYIN – Kobani kararının ardından valiliklerden peş peşe yasaklama kararları geldi

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan Kobani kararlarına tepki: Adalet terazisi bugün bir kez daha kırıldı

TIKLAYIN – Kobani kararlarına CHP’den tepkiler: Kobani davasında çıkan kararlar AKP’nin siyasi intikamı

TIKLAYIN – Kobani davası kararlarına tepki yağdı: “AKP ve normalleşme sözcüklerinin birbirine mesafesini göstermesi bakımından ‘tarihi'”

TIKLAYIN – Kobani davasında 10 yıl hapis cezası verilen Ahmet Türk: Demirtaş’ı hedef haline getirdiler, bunu bir intikam davasına dönüştürdüler

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir