AB, Meta’nın Kullanıcılara Reklam Görmemek İçin Para Ödeten Sisteminin Yasalarını İhlal Ettiğini Tespit Etti

Avrupa Birliği, bugün Dijital Piyasalar Yasası (DMA) ile ilgili önemli bir gelişme paylaştı. Yetkililer; Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi teknoloji devlerinin sahibi Meta’nın yasayı ihlal ettiğini duyurdu. Meta, Apple’dan sonra yasayı ihlal etmesi nedeniyle cezalarla karşı karşıya gelen ikinci teknoloji devi oldu.

AB’nin açıklamalarına göre Meta’nın yasaları ihlal etme nedeni, şirketin reklamlar için uyguladığı “para öde veya reklam gör” yaklaşımı. Yetkililer, kullanıcılara yeteri kadar özgürlük sağlanmadığını düşünüyor.

Daha az kişisel verinin kullanıldığı üçüncü seçenek sunmaması nedeniyle yasayı ihlal etti

Meta, geçtiğimiz yıl Avrupa’daki Facebook ve Instagram kullanıcıları için reklam modeli çıkarmıştı. Bu modelde, para ödeyenler reklamsız bir deneyim yaşıyor, ödemeyenler ise reklam görüyordu.

Şirketin kullanıcıları para ödemeye veya reklam görmeye “zorladığını” tespit eden AB, Meta’nın daha az veri kullanan ve yine kullanımı ücretsiz olan üçüncü bir seçenek sunmadığı gerekçesiyle DMA’yı ihlal ettiğini açıkladı. Yani kurallara aykırı olan kısım kişisel verilerin daha az kullanıldığı ücretsiz ayrı bir versiyonun sunulmaması. Bu şekilde kullanıcıların kendi verileri üzerinde tam kontrol sahibi olamadıkları ve daha az “kişiselleştirilmiş” reklamlar göremedikleri de eklenmiş.

Bir Meta sözcüsü, yaptığı açıklamada ücretli reklamsız aboneliğin DMA’ya uyum gösterdiğini belirtti. Soruşturmayı sona erdirmek için Avrupa Komisyonu ile görüşme içinde olacaklarını da ekledi.

Milyarlarca dolar ceza gelebilir

Şirketin önümüzdeki yıla kadar süresi var. Eğer soruşturma sona erdiğinde hâlâ ihlal edildiği tespit edilirse dünya çapındaki gelirinin %10’u kadar cezaya çarptırılabilir. 2023 verilerine göre bu da 13,4 milyar dolar civarına kadar bir miktara denk geliyor. Ayrıca DMA’yı ihlal etmeye devam ederse cezanın %20 oranına kadar çıktığını bile görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir